Mozaikok a Debreceni Egyetem Gazdaságföldrajzi Műhelyéből

 

A globális ellátási láncok (vagy termelési hálózatok) fogalma a koronavírus járvány időszakában vált szélesebb körben ismertté, amikor szembesült a közvélemény e számos nemzetgazdaságra kiterjedő rendszerek működési zavaraival. Ennek apropóján – csatlakozva a globális termelési hálózatok több évtizedes kutatásához – Kutatók Éjszakája alkalmából szervezett programunk keretében három, a problémakörhöz kapcsolódó, alább röviden bemutatott előadással várjuk az érdeklődőket.

1. Mészáros Márk, Molnár Ernő (20:00-20:30):

Közel a tűzhöz? Debrecen és Magyarország az európai autóipar potenciálterében

Kelet-Közép-Európa (és Magyarország) gazdasági szerkezetváltásának (újraiparosodásának) egyik meghatározó hajtóereje a térség autóipari termelési hálózatokba kapcsolódása. De hogyan látszik mindez „felülről”? Miként változott és mennyire jelentős a régió szerepe az európai autóiparban? Milyen esélyei vannak az iparág további növekedésének a térségben? Az EUROSTAT regionális szintű iparági foglalkoztatási adataira építkezve, a potenciálmodell felhasználásával – számos színes tematikus térkép felvillantásával – e kérdéseket járjuk körül előadásfüzérünk első darabjában.

2. Nagy Csongor, Molnár Ernő (20:30-21:00):

Ipar 4.0 a könnyűiparban: milyen földrajzi következményei lehetnek a változásoknak?

A különböző termelési hálózatok térbeliségét befolyásolják – többek között – a gyártás technológiai-munkaszervezési feltételei. Nincs ez másként az egyik legglobalizáltabb iparágnak számító TCLF szektorban sem. Kérdés, hogy a negyedik ipari forradalom technológiai vívmányai hatással lehetnek-e az egyik legrégebbi iparág földrajzára, és hozzájárulhatnak-e a korábban nagyobbrészt Ázsiába települt könnyűipari gyártás egy részének hazatéréséhez? Magyarországi iparági szereplők körében végzett terepi kutatásunk tapasztalatait összegző második előadásunk e problémakörrel foglalkozik.

3. Szabó Katalin, Molnár Ernő (21:00-21:30):

Gulliver Lilliputban: vetőmaggyártó óriás egy alföldi kisvárosban

Harmadik előadásunk a globális termelési hálózatok és a lokális szereplők összekapcsolódására, és e folyamat helyi fejlesztéspolitikai következményeire fókuszál. A világviszonylatban is jelentősnek számító magyarországi vetőmaggyártás egyik kiemelkedő leányvállalata és a telephelyként szolgáló alföldi kisváros (és régiója) kölcsönhatásait vizsgálja. Egy közelmúltban végzett mezőtúri terepi kutatás eredményeire építkezve azt a kérdést járja körül, hogy milyen erőfeszítésekbe kerül, és milyen hozadékokkal jár a helyi szereplők szemszögéből egy-egy ilyen globális vállalat letelepítése.

Alkalmak
2022-09-30
20:00 - 20:30
2022-09-30
20:30 - 21:00
2022-09-30
21:00 - 21:30

Only with Hungarian knowledge

Covid védettségi igazolás nem szükséges

Nem regisztrációköteles