Szaruhártya-átültetés, ahogyan még biztosan nem láttad!

 

Tudtad, hogy az összes emberi transzplantáció közül a szaruhártya-átültetés a leggyakoribb és legsikeresebb műtéti eljárás?

A szaruhártya (cornea) a látás érzékszervének az elülső, átlátszó része, olyan, mint egy nagyító lencse. Rendkívüli módon szabályos felépítése biztosítja állandó görbületét (törőerejét), hogy a külvilág képe mindig a látóhártyára essen, és ezáltal élesen lássunk. Vastagsága mindössze fél milliméter, ereket sem tartalmaz, szabad idegvégződéseket annál inkább. Ezért fáj és szúródik a szemünk, ha egyetlen porszem is belemegy! Ugyanakkor különböző betegségek, sérülések következtében átlátszatlanná válhat, ekkor szemcseppel és gyógyszerekkel sem gyógyítható! Ilyenkor szaruhártya-átültetésre (keratoplasztika) van szükség. Ez azt jelenti, hogy a beteg szaruhártya helyére ép, donor corneát ültetünk.

Mint a legtöbb kutatói tevékenységben a magyarok a keratoplasztika területén is a világ élvonalába tartoznak. 5 évvel az első humán átültetés után Budapesten majd később Debrecenben is elvégezték ezt a műtéti beavatkozást.

Az érdeklődők rövid előadást hallhatnak a szaruhártya betegségeiről, majd megtekinthetnek egy műtéti videót, amely bemutatja az szaruhártya-átültetés lépéseit. Ezt követően lehetőség nyílik megismerni és kipróbálni a szemorvosok által használt réslámpát, tehát a résztvevők a műszer másik oldaláról is megtekinthetik az emberi szemet! A program segítségével ezen az estén egy kicsit közösen belekukkanthatunk a debreceni szemész orvosok munkájába!

Alkalmak
2022-09-30
18:00 - 19:00

Only with Hungarian knowledge

Covid védettségi igazolás nem szükséges

Regisztrációköteles