A bibliai nők ábrázolása a targumokban – a cancel culture-jelenség
A bibliai nők száma elenyésző a férfiakéhoz képest, és egészen elhanyagolható azoké, akik nem felelnek meg a patriarchális társadalom férfi-eszményének. De mi a helyzet a targumok-beli reprezentációjukkal?
A targumok a Héber Biblia (késő) ókori, kora középkori zsidó, arámi nyelvű bibliafordításai, bibliamagyarázatai. Egy olyan korszak termékei, amelyben a férfi vallási döntéshozóké volt a társadalmi vezető szerep, akik az élet valamennyi területét szabályozták, egyéni és közösségi szinten egyaránt. A fennmaradt targumok, noha a bibliai szöveget követik, kisebb-nagyobb eltérésekkel jelzik, megváltozott az élet a bibliai korokhoz képest - a bibliai történeteket a célnyelvi szituáció(k)hoz aktualizálják. Előadásomban a targumok női aktualizációinak módozatait fogom bemutatni - női szemszögből.
Koltai Kornélia az ELTE BTK Assziriológiai és Hebraisztikai Tanszékének habilitált egyetemi docense. A hebraisztika szakon hosszú ideje tanít targumi arámi nyelvet és szövegolvasást, a szakos curriculumban helyet kapó Tóra-targumokat (Targum Onkelosz és a palesztinai tagumok), Próféták-targumot (Targum Jonatán), és Írások targumjait egyaránt. Sok diákot ösztönöz targumi témájú szakdolgozatírásra, illetve doktori képzés keretében megvalósítandó további targumkutatásra.


Only with Hungarian knowledge
Covid védettségi igazolás nem szükséges
Nem regisztrációköteles