Különleges robotalkalmazások az élettudományok különböző területein

 

Dr. Galambos Péter, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központon (EKIK) belül működő Bejczy Antal iRobottechnikai Központ (BARK) vezetőjének előadása három különleges, egyedi témát is érint a különleges robotalkalmazások vonatkozásában. Egyrészt a termelő csarnokban termesztett gombák növekedésének követésére, illetve szüretelésük automatikus irányítására kifejlesztett eljárást, másrészt a patológiai üveglemezek automatizált, standard tárolóba rendezésének és digitalizálásának a lehetőségét robotkarok segítségével. A RoBUTCHER H2020 pedig egy norvég koordinálású konzorciális európai uniós projekt, a BARK csapatának a feladata egy olyan innovatív megfogó tervezése volt, amely alkalmas a vágóhídon, a feldolgozás előtt álló állatok belsőségeinek eltávolítására és a külső végtagjaik levágásához szükséges asszisztenciához.

Miért pont gomba? Mert világszerte egyre súlyosabb probléma a megfelelő munkaerő hiánya. A primőr, azaz feldolgozás nélküli, egészben értékesített csiperkegombát csak kézzel lehet szedni. A folyamat robotizálása nagy kihívás. A BARK kutatói a gombanövekedés modellezésével, a gépi látás és mesterséges intelligencia módszerek alkalmazásával kísérleteznek. Az érzékeléssel kapcsolatos feladatok mellett kifejlesztettek három különböző elven működő megfogót is, amelyekkel a kíméletes gombaszedés lehetőségeit vizsgálják.

A patológiai laboratóriumoknak komoly probléma az értékes szövetminták archiválása, amelyik jelenleg rengeteg manuális munkaidőt igényel. Nagy segítséget jelentene egy olyan olyan robotalkalmazás, amelyik automatikus módon képes a preparátumok digitalizálására. A BARK kutatói által kifejlesztett megoldás az intelligens navigációra épül, egészen pontosan a robotok vagy a munkadarabok helyzetének és orientációjának meghatározására lézerszkenner, RGB-D kamera vagy más szenzor-modalitás alapján, a mesterséges intelligencia eszköztárát használva.

A BARK kutatói által kifejlesztett vízálló, robosztus, intelligens technológiákkal ellátott vágóhídi megfogót egy hagyományos ipari robot végére lehet illeszteni, figyelembe véve a mechanikai követelményeket. A csapat szenzorokat is beépített a megfogókba, ami azért fontos, mert így folyamatosan, alkalmazkodva a valós körülményekhez, a robot magától tud reagálni egyes eseményekre, pl., ha elkezdene kicsúszni a megmarkolt sonka. Az előadáson Dr. Galambos Péter részletesen ismerteti a fejlesztést.

Dr. Galambos Péter előadása az Új Nemzeti Kiválóság Program, Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj (ÚNKP-21-5) támogatásával valósult meg.

Alkalmak
2022-09-30
17:30 - 18:00

Also for foreigners

Covid védettségi igazolás nem szükséges

Nem regisztrációköteles