Láthatatlan kísérő nyomában egy egzotikus csillagrendszerben

 

A J0640+3856 nevű halvány csillag egy szubtörpe-vörös törpe fedési kettős rendszer, amelyet 2015-ben fedeztek fel, mint a valaha megfigyelt legnagyobb fedési mélységgel rendelkező, rekordot döntő kettőscsillagot. Az újonnan felfedezett csillag keringési ideje körülbelül 4,5 óra, az optikai fogyatkozás mélysége pedig meghaladja a 6 magnitúdót. Ebben a projektben nem csak a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet évekre visszanyúló archív adatait dolgoztam fel, hanem sikeres távcsőidő pályázatok során Magyarország legnagyobb távcsöveivel plusz mérésekkel sikerült kiegészíteni a már rendelkezésre álló adatsort.

Bár nem találtam bizonyítékot az úgynevezett fényidő-effektus jelenlétére utaló ciklikus periódusmodulációra, a hét évnyi megfigyeléssel sikeresen meghatároztam egy új, frissített efemeriszt, tehát a jövőbeni minimumok idejét, ezért a következő ciklusok pontosabban megjósolhatók.

De mi is a fedési kettőscsillag, illetve milyen nehézségekkel találkozik egy fiatal egy hasonló kutatás során? Mindez kiderül a szeptember 30-ai előadásban!

Alkalmak
2022-09-30
20:00 - 20:30

Also for foreigners

Covid védettségi igazolás nem szükséges

Nem regisztrációköteles