Eméssz, de jól! Mikroszkópos vizsgálatok az emésztőenzimeket termelő hasnyálmirigyen

 

Elméleti háttér: A létfenntartásunkhoz elengedhetetlen, hogy a megfelelő tápanyagokhoz jussunk. A táplálékot szervezetünk megemészti, majd az emésztett tápanyagok beleinkben felszívódnak a vérbe. Az emésztés folyamatában az emésztőenzimek vesznek részt, aminek a nagy részét a hasnyálmirigy termeli (amiláz, lipáz, tripszin, kimotripszin). A belekben ezek az emésztőenzimek csak a táplálékot bontják le, a szervezetünk sejtjeit nem károsítják. Azonban különböző betegségekben a termelődő enzimek már a hasnyálmirigyben aktiválódhatnak, így károsítva elsősorban a hasnyálmirigyet, de közvetetten a többi szervünket is. A hasnyálmirigy betegségek (pl. hasnyálmirigy gyulladás, hasnyálmirigy tumor) nagyon gyakoriak az emésztőrendszert érintő kóros folyamatok között.

A laborban folyó munka: Laborunkban a hasnyálmirigy külső elválasztású, emésztőenzimeket termelő részét vizsgáljuk. Célunk feltárni a hasnyálmirigy fejlődését, az enzimtermelés normál biológiai folyamatait, a heveny és idült hasnyálmirigy gyulladást jobban megérteni és egy megfelelő gyógymódot találni a kezelésére.

A Kutatók Éjszakája program tartalma: A programunk során különféle mikroszkópos technikákkal és azok a hasnyálmiriggyel kapcsolatos alapkutatásban való felhasználásával ismerkedhetnek meg a résztvevők. Fluoreszcens mikroszkóppal fluoreszcensen festett hasnyálmirigy metszetekről készítünk fotókat. Fénymikroszkóppal patológusok munkáját végezzük, szövetmetszeteket értékelünk ki és megállapítjuk, hogy ki a beteg. Bemutatjuk a sztereomikroszkópot. A program az SZTE SZAOK Kórélettani Intézet szervezésében valósul meg.

Alkalmak
2022-09-30
17:00 - 18:00
2022-09-30
18:30 - 19:30

Only with Hungarian knowledge

Covid védettségi igazolás nem szükséges

Regisztrációköteles