Néprajz a gyakorlatban

 

A néprajzos nem rajzol népeket, nem csak népművészettel foglalkozik, és nem csak elméleti szakember. Az idei Kutatók Éjszakáján a néprajz szegedi műhelyében folyó szerteágazó kutatási területeket mutatjuk be, kifejezetten arra koncentrálva, hogy a néprajztudomány és a kulturális antropológia eredményei hogyan ültethetők át a gyakorlatba. Izgalmas, interaktív kerekasztal-beszélgetések keretében az érdeklődők bepillantást nyerhetnek tanszékünk munkatársainak kutatási projektjeibe; doktori hallgatónk kiállítása azt mutatja meg, hogy a fotózás és a néprajzi kutatómunka hogyan egészíti ki egymást; graduális hallgatóink pedig népzenei összeállításaikkal hozzák közelebb a népzenegyűjtések eredményeit.

Programunk:
17:00- 19:00 Népi játszóház

18:00-18:30 Hogyan jön létre egy zsidó örökség kiállítás a mindennapok történte mentén? - egy folyamatban lévő kiállítás kialakulása.

18:30-19:00 A tájházak kulisszái mögött - a kerekasztal-beszélgetésből kiderül, hogy a látogató által megtekintett tájházak, gyűjtemények mögött a néprajzos mit is csinál a koncepció kialakításától a berendezésig.

19:00-19:30 ROKONOK - Pásztor nemzedékek. Néprajzi fotókiállítás megnyitója és beszélgetés

19:30-20:00 Kulturális örökség a turizmusban  - hogyan alakulnak át a múlt emlékei turisztikai attrakcióvá? Épített és szellemi kulturális örökségeink mint turisztikai látványosságok szegedi és makói példákon keresztül.

20:00-20:30 A néptáncmozgalom jelene - a gyűjtéstől a színpadig - mit csinál a néptánckutató? Hogyan használja a táncházmozgalom a néprajzi gyűjtéseket? Mi és hogyan kerül fel a színpadra?

20:30- 21:00 A népzene mint kulturális termék - népzenei előadás és háttértörténetek.

A program a SZTE a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék szervezésében valósul meg. https://etnoszeged.wordpress.com/

Alkalmak
2021-09-24
18:00 - 21:00

Only with Hungarian knowledge

Covid védettségi igazolás szükséges

Nem regisztrációköteles