A tömeg mozgóképen és szövegben

 

Hogyan gondolkodunk a tömegről?  Milyen érzéseket kelt bennünk, ha a tömeg részévé válunk? Félelmet ébreszt vagy védelmet nyújt az embersokaság? Milyen tömegélményeink vannak? Milyen szempontok mentén közelíthetünk a tömeg jelenségéhez és annak ábrázolásaihoz? Milyen rejtett előfeltevésekből indulnak ki a különböző tömegleírások? Milyen jellegzetességeket társítunk a tömeghez?

Történelmi ismereteink, valamint kulturális és közéleti tapasztalataink szerves részét képezik olyan események, amelyeken emberek sokasága gyűlik össze és válik a történések alakítójává.  Tömegjeleneteket ábrázoló szépirodalmi alkotások, publicisztikák, sajtófotók és videófelvételek sokaságával szembesülünk nap mint nap, amelyek megmutatják, ahogyan az emberek együttesen kerülnek az öröm és a mámor, a pánik, vagy éppen a pusztító erőszakosság állapotába. A legtöbbünknek személyes tapasztalata is van arról, hogy milyen érzés elveszni vagy beleolvadni a tömegbe, legyen szó sporteseményekről, fesztiválokról vagy (tömeg)tüntetésekről.

A programon során az érdeklődők megismerhetik az Esztétika Tanszéken működő A tömeg. Kulturális jelentéstulajdonítások 2019/2020 című OTKA alapkutatási projekt problémafelvetéseit, majd mozgóképes és írott tömegábrázolások elemzésén keresztül a kutatócsoport tagjaival közösen gondolkodhatnak a tömeg jelenségéről és különböző típusú tömegtapasztalatokról.

Alkalmak
2024-09-27
20:00 - 21:00

Only with Hungarian knowledge

Nem regisztrációköteles