Megy-e a könyvek által a világ elébb?
A finnugrisztikai kutatások „terméke” hagyományosan nyomtatott kiadvány, de az utóbbi évtized(ek)ben egyre inkább onlájn kiadvány, adatbázis. Mi a hozzáadott értéke a tudományos írásoknak a Wikipédiához, főleg, ha több évtizede, évszázada megjelent művekről van szó?
Mindent ki lehet már guglizni? Öt év múlva pedig megmondja a mesterséges intelligencia, amit tudni érdemes a nyelvrokonságról vagy az udmurt kultúráról? Érdemes még kis finnugor nyelveket tanulni vagy úgyis lefordítja a telefonunk, amit mondani akarunk?
A digitalizáció mindent megváltoztat? Bárki lehet kutató, egyetemi tanulmányok nélkül is? De hogy találjuk meg a világhálón a jó adatokat?
Ezekről a kérdésekről, a gyorsan változó kutatói környezetről, lehetőségekről és dilemmákról beszélnek és beszélgetnek tanszékünk oktatói az őket inspiráló, a finnugor nyelvek, kultúrák és történelem kutatásában fontos műveken, témákon keresztül. A beszélgetés során bemutatjuk a tanszék ritka finnugrisztikai kiadványokat őrző könyvtárát.
Az előadókról:
Bereczki András az ELTE BTK Finnugor Tanszékének vezetője. Kutatási területe a finn és észt történelem összehasonlító vizsgálata; a balti finn népek történelme; a finn és észt történelem magyarországi kutatása; a finnországi és az észtországi kisebbségek története; a magyar–észt–finn kapcsolatok története. Az Észt Köztársaság tiszteletbeli konzulja Magyarországon (1995 őszétől), főkonzulja (2003 tavaszától); a Magyar–Észt Társaság ügyvezető elnöke (2008 tavaszától).
Salánki Zsuzsa az ELTE BTK Finnugor Tanszékének adjunktusa. Kutatási területe elsősorban az oroszországi finnugor nyelvek kétnyelvűségével kapcsolatos, különös tekintettel az udmurt nyelvre. Oktatóként nyelvészeti, nyelvi, illetve finnugor nyelvű népek kultúráját tárgyaló kurzusokat tart. Tudományos-ismeretterjesztő tevékenységként fontosnak tartja a nyelvrokonság kérdését, a kis finnugor nyelvek fennmaradásának elősegítését, ismertebbé tételüket.
Antal M. Gergely az ELTE BTK Finnugor Tanszékének tanársegéde, mellette a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének munkatársaként dolgozik a Schmidt Éva Archívumban. A permi nyelvekkel, nyelvtörténettel és történeti nyelvészettel, lexikológiával, jövevényszavak vizsgálatával, etimológiával foglalkozik. A tudományos tevékenység, ismeretterjesztés, tudományszervezés és -népszerűsítés mellett újságíróként is dolgozik az Új Város online magazinnál, illetve alkalmanként a szlovák irodalomhoz is kapcsolódik.
F. Gulyás Nikolett az ELTE BTK Finnugor Tanszékének adjunktusa. Kutatási területe az összehasonlító mondattan, a nyelvtipológiai és a kontaktusnyelvészet, elsősorban permi és ugor nyelveket vizsgál. Jelenleg kutatócsoportjával egy korpuszt építenek az írott komi-permják nyelvről. Társszerzője az Ugor nyelvek tipológiai adatbázisának (utdb.elte.hu) és a Volga-vidéki Finnugor nyelvek tipológiai adatbázisának (volgatyp.elte.hu), emellett s Finnugrisztikai Diákműhely oktató műhelyvezetője.
Kubínyi Kata az ELTE BTK Finnugor Tanszékének nyugalmazott egyetemi oktatója. Főleg finn nyelvészeti és balti-finn nyelvészeti tárgyak oktatásában vesz részt. Kutatási területe a balti-finn nyelvek és uráli nyelvtipológiai kérdések.
Simon Valéria az ELTE BTK Finnugor Tanszékének nyelvtanára. Oktatóként a tanszék finn nyelvi és nyelvészeti kurzusait vezeti, szűkebb szakterülete a finn morfológia. A tanszék rövid ciklusú finntanári képzésében oktatásmódszertani kurzusokat is vezet.
Only with Hungarian knowledge
Nem regisztrációköteles