Transzdiszciplináris klíma kutatás-oktatás az ELTE-n

 

Ismerd meg, milyen innovatív megoldásokkal válaszolnak az ELTE kutatói a klímaváltozás és az extrém időjárás kihívásaira!

Az ELTE 2019 óta alapítója és része CHARM EU egyetemi szövetségnek, amely a globális fenntarthatóság mesterszakon újszerűen, transzdiszciplináris képzésben oktat és kutat. Eredetileg az ír Trinity College Dublin (TCD), a holland Utrecht Egyetem (UU), a spanyol Barcelona Egyetem (UB) és a francia Montpellier Egyetem (UM) társaságában a három féléves képzésében három fő téma/szak (a Víz, az Élelmezés, illetve Az élet és az egészség) köré csoportosult a mesterképzés, amely angolul, egyetemi karok közti együttműködésben nemzetközileg és hibrid módon zajlik.

A CHARM EU szövetség idén négy új partneregyetemmel (a finn Abo, a norvég Bergen és a német Würzburg, illetve a Ruhr West Egyetemmel) bővült, illetve egy új, 2026-ban induló tematikus szakot, az Energetika és fenntartható városok képzést is akkreditált az EU-ban. Az eredetileg három féléves képzés pedig szintén 2026-tól négy félévesre bővül majd. A harmadik félévet a hallgatók külső piaci szereplőknél gyakorlaton töltik, majd ezt követően utolsó félévükben írják a Capstone néven futó egyéni és csoportos szakdolgozataikat. A külső piaci szereplők bevonása (external stakeholders) segítségével minden szakdolgozói csapat egy ún. Capstone terméket is készít, amely a weboldal készítéstől kezdve, workshopig, a kampányfilmtől akár egy próbacég, startup felállításáig terjedhet, ami az inter- és transzdiszciplináris mesterképzés része.

Ennek részeként az ELTE-n eddig szakdolgozó nemzetközi diákcsoportok a zöld filmipartól kezdve a budapesti kultúrörökség és gyógyfürdőkön át a vízzel kapcsolatos innovatív megoldásokig folytatnak kutatásokat, az előadás ezekből és a karok közt zajló inter-, illetve az iparral együtt folytatott transzdiszciplináris képzés eredményeiből szemezget, amelyek mindegyike a klímaváltozás elleni védekezés része. A legújabb ELTE innovatív vízpótlás megoldások (pl. az NB-MAR) Mádlné Szőnyi Judit professzor vezetésével nem csupán a hazánkban mind inkább elsivatagosodó Duna-Tisza köze aszályaira jelenthetnek megoldást, hanem más országok extrém vízeseményei (apály, villámár, árvíz stb.) ellen is, csökkentve azok mezőgazdaságra és a víz ellálátására gyakorolt negatív hatásait, oktatásuk-népszerűsítésük tehát közérdek.

Alkalmak
{

Only with Hungarian knowledge

Nem regisztrációköteles