Gazdálkodj közösen! A részvételi költségvetés (játék)szabályai
Beszélgetés a részvételi költségvetés megvalósíthatóságáról és (játék)szabályairól közösségfejlesztő szakemberekkel.
„A te pénzed – a te döntésed!” Mit jelent az, hogy beleszólhatunk a bennünket érintő döntésekbe? És az, hogy a befizetett adónk elosztásához közünk van? Ma már van olyan önkormányzat (Józsefvárosi Önkormányzat), amelyikben létezik részvételi költségvetés.
A „részvételi költségvetés” vagy „közösségi költségvetés” egy olyan folyamat, amely során a közösség tagjai közvetlenül befolyásolhatják a kerületi önkormányzati költségvetés egy részének felhasználását. A helyi ötletgazdák lakosság által javasolt városfejlesztő projekteket valósíthatnak meg, ha a kerületi vagy városi lakosság megszavazza azokat, mert az önkormányzat biztosítja a feltételeket hozzá. Évről évre ismétlődő folyamat keretében a lakosság által javasolt, majd megszavazott projekteket valósítja meg az önkormányzat.
Több, az ELTE Társadalomtudományi Kar közösségi és civil tanulmányok szakán végzett hallgató részvételi irodákon dolgozik, és van, aki ezt a témát (részvételiség, demokratikus döntéshozatal) kutatja a Szociológia Doktori Iskolában. Velük beszélget Arapovics Mária (az ELTE TáTK közösségi és civil tanulmányok szak szakigazgatója) a részvételiségről, a részvételi költségvetésről a Kutatók Éjszakáján.
A beszélgetők:
Arapovics Mária (ELTE TáTK, közösségi és civil tanulmányok szak szakigazgatója)
Dudok Dávid (ELTE TáTK, Szociális Munka Tanszék, a részvételi költségvetés kutatója)
Gajdos Adrienn (a részvételi költségvetés kutatója)
Sztripszky Hanna (Józsefvárosi Polgármesteri Hivatal, a Közösségi Részvételi Iroda irodavezetője)
A PROGRAMRA KORÁBBAN REGISZTRÁLTAKAT ÉS A MÉG NEM REGISZTRÁLTAKAT IS SZERETETTEL VÁRJUK!
Only with Hungarian knowledge
Nem regisztrációköteles