A diszperziókompenzálás művészete és a 2023. évi Fizikai Nobel-díj
A 2023-as Fizikai Nobel-díjhoz kapcsolódó kutatásainkat mutatja be Szipőcs Róbert interaktív előadásában.
Diszperziónak nevezzük azt a fizikai jelenséget, amikor a fény (vagy egyéb elektromágneses hullám) egyes frekvencia-komponensei egymástól eltérő fázis- illetve csoportsebességgel haladnak át egy optikai közegen. A hétköznapi életben mindenki találkozott már az (optikai) diszperzió jelenségével, gondoljunk csak az égen megjelenő szivárvány színeire, vagy az ékes üvegfelületeken (pl. prizmákon) megtörő fehér fény színkomponenseinek megjelenésére, szétválására, amit pl. a Pink Floyd zenekar egyik klasszikus lemezborítóján is megszemlélhetünk.
Mai modern életünkben is fontos szerepe van a diszperzió jelenségének többek között az optikai szálas telekommunikációs rendszerekben, ahol egyszerre több optikai csatornán, hullámhosszon visznek át gyors, így széles optikai spektrummal rendelkező jeleket viszonylag nagy fizikai távolságokra, így szükséges a diszperzió minimalizálása illetve megfelelő kezelése ezekben a rendszerekben.
2023-ban a Fizikai Nobel-díjjal olyan optikai kutatásokat, fejlesztéseket ismertek el, amelyekben extrém rövid, izolált attoszekundumos lézerimpulzusokat állítottak elő erősített, közel másfél optikai ciklusú lézerimpulzusokkal, amelyeknek optikai spektruma lefedte a látható és közeli infravörös tartomány jelentős részét, így a diszperzió jelenségének megfelelő kezelése alapvető fontosságú követelmény volt. Az ezzel kapcsolatos, a KFKI-ban a 90-es évek közepén végzett munkánkat mutatjuk be interaktív előadás keretében.
A program látogatása csak FÉNYKÉPES IGAZOLVÁNNYAL ÉS 14 ÉV FELETT lehetséges
Only with Hungarian knowledge
Regisztrációköteles