Venus Victrix. Miért visel fegyvereket a szerelem istennője a Kr. u. 3. század római pénzein?

 

Abstract: Venus, a görög Aphrodité római megfelelője a szépség és a szerelem istennőjeként él a köztudatban. Így már önmagában az is meglepő lehet, hogy a rómaiak pénzérméken ábrázoltak egy, a politikai hatalom témáitól (látszólag) ilyen távol álló istennőt. Még érdekesebb azonban, hogy az éremképek egy részén Venus mellett fegyvereket is látunk. Mi magyarázza ezt a jelenséget? Milyen üzeneteket közvetített a kortársak számára a felfegyverzett Venus képe, és milyen hagyományokhoz kapcsolódott az ábrázolásmód? Dr. Barna Ferenc prezentációjában ezekre a kérdésekre keresi a választ, elsősorban a Kr. u. 3. század római pénzeire fókuszálva.

Dr. Barna Ferenc a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának segédmuzeológusa, a Magyar Numizmatikai Társulat tagja. Az ókori (görög és római) pénzekkel foglalkozik, kutatásai fókuszában a császárkori Róma pénzei, azok ikonográfiája és az ókori irodalomban való említéseik vizsgálata áll.

A múzeum látogatása ingyenes, de időpontfoglaláshoz kötött a Kutatók Éjszakáján (szeptember 29.) Időpontfoglalás: https://www.penzmuzeum.hu/muzeum/idopontfoglalas/

Erre a programra a múzeumi időpontfoglaláson kívül külön regisztráció nem szükséges.

Alkalmak
2023-09-29
18:20 - 18:40

Only with Hungarian knowledge

Covid védettségi igazolás nem szükséges

Nem regisztrációköteles