Kora újkori receptirodalom a nyelvészet és az orvostörténet határán

 

Dr. Kuna Ágnes nyelvésszel beszélget Dr. Vámos Gabriella etnográfus-muzeológus.

Az idei Kutatók Éjszakáján több évszázadot utazunk vissza az időben, Dr. Kuna Ágnes nyelvésszel beszélget legújabb könyve kapcsán Dr. Vámos Gabriella etnográfus-muzeológus, a néprajzi és patikaeszköz-gyűjteményünk kurátora, az ELTE adjunktusa.

A recept mint műfaj az orvosi szöveghagyomány egyik legősibb szövegtípusa, amely kezdettől fogva fontos közege a gyógyításhoz kapcsolódó tudás megosztásának. Egyfajta kulturális lábnyomként őrzi és örökíti tovább az egyes korok és nemzetek társas-kulturális gyakorlatát a gyógyításban, és számos más praktikus tevékenység elvégzésében.

Kuna Ágnes e témában írt monográfiája – Fejezetek a receptirodalom történetéből: A 16–17. századi magyar orvosi recepthagyomány nyelvészeti megközelítése (Budapest, 2024) – betekintést nyújt a recept alakulástörténetébe, azon belül is elsősorban a 16–17. századi magyar receptirodalom jellegzetességeibe. A vizsgált korban az orvoslást nagy heterogenitás jellemzi: az antik és az arab medicina, a tanult orvoslás, a keresztény hit, továbbá a népi, empirikus gyógyítás hagyománya egyaránt jelen van, a beszélgetés során ezek hasonlóságairól és különbségeiről is szó lesz.

Helyszín: MNMKK Semmelweis Orvostörténeti Múzeum (1013 Budapest, Apród u. 1-3.)

Időpont: 2024. szeptember 27. péntek, 16:00

A program ingyenes, regisztrációt kérünk a [email protected] címre!

Részletek: https://www.facebook.com/events/885780403439785/

Alkalmak
2024-09-27
16:00 - 17:30

Only with Hungarian knowledge

Regisztrációköteles