Újgenerációs Robotika - BARK ismeretterjesző laborbemutató
Az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ (EKIK) idén is izgalmas programokkal készül a Kutatók Éjszakájára. A Bejczy Antal iRobottechnikai Központban (BARK) kicsik és nagyok megismerkedhetnek az intelligens robottechnika legújabb irányaival, különös tekintettel az egészségügy kihívásai által motivált fejlesztésekre. A komolyabb témák mellett, a kicsik számára is készülünk látnivalóval: A NAO oktató robotok segítségével betekintést lehet nyerni a robotprogramozásba, a kísérletező tanulásba, amellyel fejleszthető az absztrakt algoritmikus gondolkodás és a problémamegoldó készség. Az EKIK orvosi robotika kutatócsoportja pedig a legújabb fejlesztéseit mutatja be a Da Vinci roboton, betekintést nyújtva a minimál invazív sebészet legújabb módszereibe. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
DaVinci sebészrobot:
A BARK laborban található első generációs da Vinci sebészeti robotrendszer Magyarországon az egyetlen kutatási célokat szolgáló da Vinci Robot, mely tagja a világszerte összesen kb. 40 kutatólaborból álló "da Vinci Research Kit" kutatóhálózatnak. Az érdeklődők testközelből megtekinthetnek egy szimulált beavatkozást a sebészrobottal, megfoghatnak és megmozgathatnak a da Vinci Robothoz tartozó sebészeti eszközöket, valamint bepillantást nyerhetnek a laborban folyó robotsebészeti kutatásokba: távsebészet, autonóm robotsebészet, automatizált sebészeti készségfelmérés.
SlideBot:
A látogatók testközelből megtekinthetik működés közben egy a BARK laborban található laborautomatizációs projekt keretében fejlesztett, SlideBot-nak keresztelt patológiai minták manipulációjára szolgáló rendszert. A rendszerrel rávilágítunk arra, hogy miért válhat szükségessé a laborautomatizáció a jövő során. Emellett a bemutató keretében említésre kerülnek a rendszer főbb részeit képző komponensek amelyek tartalmazzák a következő kutatási területeket: robot automatizáció, képfeldolgozás, neurális hálókkal történő objektum detektálás, optimalizációs eljárások.
Unitree Go2 robotkutya:
A Unitree Go2 EDU robotkutya egy fejlett mobil robotplatform, amelyet kifejezetten oktatási és kutatási célokra terveztek. A robotkutyák megragadják az ember figyelmét hiszen számtalan lehetőségek rejtenek magukban. Ezen az állomáson bemutatásra kerül néhány szelete ennek a széles alkalmazási spektrumnak. A bemutató során az érdeklődők megismerhetik, hogyan lehet a robotkutya mozgását irányítani és milyen lehetőségek rejlenek az autonóm navigáció, valamint a környezeti érzékelés területén. Végül pedig lehetőség lesz kézbe venni a kontrollert és végigvinni a robotkutyát egy kis akadálypályán
Nao szociális robot:
A laborban található NAO szociális robotok lehetőséget kínálnak a mesterséges intelligencián alapuló ember-robot interakciók tanulmányozására. A NAO robotok világszerte elismert kutatási platformként szolgálnak, és több mint 50 egyetem és kutatólabor részvételével működő nemzetközi hálózat részét képezik. Az érdeklődők élőben figyelhetik meg a robotok viselkedését különféle szociális szituációkban, interakcióba léphetnek velük, és felfedezhetik, hogyan alkalmazhatók ezek az intelligens gépek az oktatás, egészségügy és terápia területén.
Gerincsebészeti robot:
A rendezvényen megtekinthető egy fejlesztés alatt álló, robotizált gerincsebészeti rendszer, amely a legújabb technológiai megoldásokat alkalmazza a sebészek munkájának támogatására. Ez a rendszer segít a gerincműtétek még precízebb és biztonságosabb kivitelezésében, minimalizálva az emberi hibák lehetőségét. A kutatási-fejlesztési szakaszban lévő technológia célja, hogy a jövőben forradalmasítsa a gerincsebészetet, növelve a beavatkozások hatékonyságát és a páciensek gyógyulási esélyeit.
Also for foreigners
Regisztrációköteles