Mi közöm a vidéki rokonaimhoz? Előadások a Társadalomtörténeti Kutatócsoport munkájáról

 

Kimmel Máté: Régen "jobb" volt? Tanyasi emberek életútja, visszaemlékezései egy átalakuló világban

Terveim szerint arra a kettősségre mutatok rá, ami a kutatásaim esetében az elköltöző tanyasiakat is jellemzi: a jobb élet reményében tett saját erőfeszítéseik ellenére szebb világként emlékeznek a régi tanyasi múltra. A jelenség összeköthető az önállóság elveszítésével és a saját, "helyi" tudás elértéktelenedésének megtapasztalásával, illetve az ebből fakadó generációk közötti és családi konfliktusokkal.

Ö. Kovács József: Egy Duna-Tisza közi kutatás tapasztalatai

A levéltári kutatás mellett az elmúlt évtizedek vidéktörténeti kérdéseivel foglalkozva számos interjút készítettem. Kutatóként hogyan tudjuk hasznosítani a személyes beszélgetések során szerzett információkat? A szóbeli elbeszélések milyen módon fűzhetők össze a dokumentumok alapján megnevezhető, vagy a fizikai valóságban megfigyelhető jelenségekkel? Az egyes személyes történetekben milyen közös sorsfordító események találhatók?

Urbán Márta: Hogyan éltek a nagyszüleink, dédszüleink? - A hagyományos vidéki élet változásai a 20. század sorsfordító eseményeinek tükrében

Előadásomban alapvetően Heves vármegyei interjúk tapasztalatai alapján szeretnék rávilágítani azokra sarkalatos pontokra, amelyek megváltoztatták a falusi élet mindennapjait. Milyen hatással volt a városiasodás, és a modernizáció a falusi életre, szokásokra?

Alkalmak
2024-09-27
18:00 - 19:30

Only with Hungarian knowledge

Regisztrációköteles