VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár
A VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár legfontosabb feladata, hogy az elmúlt több mint másfélszáz esztendő magyar történései kutatását újra- és átgondolva, harag és elfogultság nélkül forduljon a magyar nemzet történetében meghatározó jelentőségű, nem kevés vitát kiváltó – és feltehetően mindenki számára elfogadható konszenzusos eredményt soha nem hozó – események felé. Szakmai tevékenységünkben a legfontosabb a dualista állam (1867–1918), illetve a két világháború közötti, valamint az 1944-től 1994-ig tartó időszak politika-, társadalom- és eszmetörténetének a tárgyilagos bemutatása. Ennek eredményes ellátásához az Intézeten belül három kutatócsoport alakult:
• a Dualizmus-kori Kutatócsoport (1867–1918), mely a kiegyezés utáni Magyarország társadalmi és politikai viszonyainak alakulását, a pártok formálódását és helyzetét és a magyar polgárosodás kérdéseit vizsgálja. Kutatja az I. világháború előzményeit s a háború következményeit a magyarság sorsára nézve.
• a Horthy-kori Kutatócsoport (1918–1945) a Horthy Miklós nevével fémjelzett két világháború közötti korszakot tekinti át, a közel huszonöt esztendő figyelemre méltó eredményeit és kritikával illethető történéseit kutatja. Meghatározó témája Trianon – a XX. századi Magyarország legnagyobb tragédiája és a magyarság máig feldolgozatlan traumája.
• az 1945 utáni Kutatócsoport (1945–1994) vizsgálja 1945, a XX. század minden további magyarországi történést meghatározó fordulópontjától kezdődő eseményeket, amikor is az addigi európai Magyarország egy „új világba” tagozódott be és kiderült, hogy a remélt demokratikus változások látszatnak bizonyultak, az ország a kommunista világbirodalom szatelit államává vált úgy, hogy mindazok számára, akik másként képzelték el a világot, nem jutott hely a Rákosi Mátyás nevéhez köthető Magyarországon. Pontosabban jutott, de sokaknak internálótáborokban, a recski munkatáborban, büntetés-végrehajtási intézetekben, vagy otthonuktól megfosztva a kitelepítés körülményei között. S vajon mindezt csendben, szótlanul tűrte-e az ország és lakói, avagy volt ellenállás? Ezekre a kérdésekre keresi a hiteles válaszokat. Kutatási témája még 1956, amely a XX. századi Magyarország történelmének egyik legkiemelkedőbb eseménye, és az azt követő időszak. Áttekinti az 1980-as évek magyarországi ellenzéki mozgalmainak tevékenységét és az 1989-1990-ben bekövetkezett változást, az Antall József és Boross Péter által vezetett kormányok működését.
A VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár évente két-három nagyobb – országos és nemzetközi –, illetve néhány kisebb műhelykonferenciát, valamint 2014 őszétől havi rendszerességgel zajló előadás-sorozatot szervez (saját munkatársai és külső szakértők részvételével), továbbá más kutatóműhelyek által rendezett ülésszakokhoz társrendezőként is csatlakozik.
A VERITAS feladatköre 2015 végén jogszabály módosítások eredményeként bővült, mégpedig az akkori kárpótlási hatóságként működő Igazságügyi Hivatal kárpótlási iratokra vonatkozó irattárazási és archiválási feladataival, valamint az iratanyag maradandó értékű iratainak kezelésére létrehozott állami szaklevéltár működtetésével. Az egykori kárpótlási hivatalok teljes irattári anyagának átadására ténylegesen 2016 őszén került sor eredeti őrzési helyükön, majd 2017 tavaszán a Levéltár a dokumentumok új székhelyre költöztetésével (1093, Zsil u. 2-4.) kezdte meg tevékenységét. Az elmúlt esztendőkben lezajlott a kárpótlási termőföld árverések dokumentumainak selejtezése, rendezése és megkezdődött a kb. 3800 ifm mennyiségű személyi kárpótlási ügyiratok levéltári szakmai szempontok szerinti feldolgozása. A 2019-es esztendő elején a levéltári tevékenység az Intézet elnevezésében is megjelent, majd az év közepétől a Levéltár működési területe is bővült, mivel az Országos Széchényi Könyvtár 1956-os Intézet – Oral History Archívum (OHA) 2019. június 16. napjával beolvadt a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltárba. Az OHA dokumentumai 2019 őszén kerültek az Intézet székhelyére. A gyűjtemény 2020. március 4-től áll a kutatók rendelkezésére.
A VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár kutatói és levéltári tevékenységét közművelődési programmal is kiegészítve immár negyedik éve vesz részt a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatban, tudományos előadásokkal és tematikus kamarakiállítások megrendezésével.
Zsil utca 2-4.